Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

VÝSTAVBA MĚST A OBCÍ: Mobilní protipovodňové hráze mohou zachránit i lidské životy

55nPřestože lokální povodně se stávají běžnou součástí našeho života, stát ochraně proti nim stále nevěnuje dostatečnou pozornost. Nejlepším příkladem jsou obce Liberecka - Nová Ves, Hrádek nad Nisou, Chrastava či Višňová, kde loni v srpnu způsobily záplavy škody za více než 8 miliard korun. Když letos udeřila velká voda znovu, měli jejich starostové, stejně jako před rokem,

doslova holé ruce.

 

„Chybí nám mobilní protipovodňové prostředky, které bychom mohli okamžitě použít s ohledem na prognózy meteorologů k ochraně obytné zástavby a odklonění rozvodněných toků mimo její dosah,“ říká starosta Nové Vsi Jaroslav Müller. Právě on byl jedním z prvních, kdo využil nabídky České protipovodňové asociace na bezplatné poskytnutí mobilního hrazení ze speciálních sklolaminátových desek od společností VOP Dolní Bousov a vodou plnitelných protipovodňových hrází Tiger Dam od společnosti JOHNNY SERVIS. „Už při nácviku v rámci nového povodňového plánu jsme se s našimi dobrovolnými hasiči přesvědčili, že kdybychom loni měli mobilní protipovodňové hráze k dispozici, nemusely být škody na majetku tak vysoké. Mobilní hrazení mohlo zachránit i lidské životy,“ dodává.

 

Mobilní hráze pak stavěli dobrovolní hasiči při letních povodních na Liberecku několikrát a vždy rychle a účinně dokázali s jejich pomocí na inkriminovaných místech vodu udržet mimo dosah rodinných domů.

 

„Do protipovodňové ochrany se investují stovky milionů korun. Jde však vesměs o stavbu pevných protipovodňových hrází ve větších městech. Mobilní hrazení je na rozdíl od stacionárních hliníkových nebo betonových hrází variabilní a je schopné reagovat na různý průběh povodní, které navíc mohou v obcích vznikat na jiných místech, než v předcházejících letech,“ připomíná Vladimír Mrkvička z ČPPA s tím, že malé a chudé obce, kde dokáží rozvodněné potoky způsobit škody za desítky milionů, jsou stále na okraji zájmu státních institucí.

Česká protipovodňová asociace a její členové se proto rozhodli pomáhat nejpostiženějším obcím na vlastní pěst. „Naším cílem je ukázat, že když obce budou mít finanční prostředky na nákup mobilní protipovodňové ochrany, může jim to pomoci eliminovat škody a stát, potažmo kraje, pak nebudou muset vynakládat vysoké částky na likvidaci škod,“ shrnuje mluvčí České protipovodňové asociace Josef Hanus.

Letos v září vznikly z iniciativy ČPPA první pohotovostní sklady, do nichž společnosti VOP a JOHNNY SERVIS zdarma zapůjčily mobilní ochranu.  „Osud malých obcí nám není lhostejný. Z našich zásob jsme proto uvolnili několik set metrů protipovodňových hrází, které mohou hasiči kdykoli použít,“ vysvětlují majitelé obou společností Josef Turek a Matthew Duras. Sklady jsou umístěny v Rumburku, v Hejnicích a také v Nové Vsi na Liberecku, která byla při loňských srpnových záplavách jednou z nejvíce postižených obcí, a o střechu nad hlavou zde přišlo 20 rodin.

Mobilní hráze si v rámci pravidelného cvičení vyzkoušeli vedle těch libereckých i desítky dobrovolných hasičů z Prachaticka. Snadná manipulace a rychlost stavby je natolik zaujala, že by těmito hrázemi okamžitě nahradili všechny pytle s pískem v celém kraji. Překážkou jsou ale peníze, které se obcím na nákup tohoto moderního způsobu ochrany nedostávají.

„Dlouhodobým cílem ČPPA je proto dokázat, jak důležitou součástí ochrany mobilní protipovodňové prostředky jsou a že se rozhodně vyplatí do této prevence celoplošně investovat,“ uzavírá prezident České protipovodňové asociace Jan Papež.

Zpět