Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

PRACHATICKO: Hasiči mohou rozvodněné toky zajistit Tygří hrází

Malovice – Fotbalové hřiště v Malovicích se v pátek a v sobotu stalo místem setkání dobrovolných hasičů na Prachaticku. Ti sem v rámci cvičení velitelů dobrovolných hasičů přijeli trénovat stavbu mobilních protipovodňových hrází, které se plní vodou. V praxi tak dobrovolní hasiči vyzkoušeli novinku, jinak také známou jako Tygří

 hráz, která nahrazuje pytle s pískem. "Její stavba je navíc třicetkrát rychlejší, nevyžaduje velký počet lidí a dá se použít v jakémkoli terénu," upřesnila Jitka Soukupová z České protipovodňové asociace. První nácvik stavby si mohli vybraní dobrovolní hasiči vyzkoušet již v pátek od patnácté hodiny. Hlavní akce, která byla pro všechny hasiče, se pak uskutečnila v sobotu od půl desáté dopoledne. K plnění mobilních hrází zúčastnění využili místního rybníka, který se nachází nedaleko hřiště. "Hřiště se také stalo základnou hasičů. Kromě malých klasických stanů, jsme totiž měli zapůjčený z Českých Budějovic i velký záchranný stan, který se používá v krizových situacích. Jednu takovou mohli hasiči nanečisto prožít v noci z pátka na sobotu," upřesnila Jitka Soukupová.
Organizátory dvoudenní akce byl kromě Okresního sdružení hasičů Prachatice a Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, také Územní odbor v Prachaticích. Praktické ukázky mobilní protipovodňové ochrany ale podpořila i Česká protipovodňová asociace. "Naším cílem je ukázat, že když obce budou mít finanční prostředky na nákup mobilní protipovodňové ochrany, může jim to pomoci výrazně eliminovat škody způsobené zejména rozvodněním lokální toků," závěrem doplnil mluvčí České protipovodňové asociace Josef Hanus. 

Zpět