Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

MF DNES: Strachu z povodní už se nezbaví

25nŘadě obyvatel Nové Vsi na Liberecku se v sobotu vybavily loňské dramatické zážitky z ničivé povodně, která se prohnala obcí a dramaticky ničila.
Vesnicí se totiž znovu proháněli hasiči se zapnutými majáky, u vody rostly protipovodňové hráze, lidé odjížděli v hasičských autech do evakuačního centra.
Všechno byl naštěstí jen nácvik. Ale se vším všudy

– informováním starosty obce o blížícím se nebezpečí, rozesíláním SMS zpráv členům povodňové komise, hlášením obecního rozhlasu i evakuací. A také s použitím nejmodernějších protipovodňových zábran.
"Naskakuje mi husí kůže, vzpomínky na povodně jsou pořád strašně živé. To houkání aut, evakuace. Už se toho strachu asi nezbavím," řekla Jana Hermanová, když sledovala práci dobrovolných hasičů při stavbě tygříhráze. Jde o jakousi oranžovou nafukovací rouru, kterou plní z potoka hasičské čerpadlo. Jeho stavba je až třicetkrát rychlejší než klasické plnění pytlů pískem. "Mnohokrát jsme je testovali při našich živých ukázkách ve vodním polygonu na brněnském výstavišti. Teď předvedeme jejich výhody přímo v terénu," uvedl před cvičením Josef Hanus, mluvčí České protipovodňové asociace, která cvičení organizovala. Hasiči na místě spojují také obří sklolaminátové desky s gumovými díly, které také brání pomyslnému rozlití Jeřice. Loni v srpnu dokázala vystoupat ze čtyř metrů hlubokého koryta a zalila domy u silnice do výše oken. Bez střechy nad hlavou se rázem ocitlo bezmála dvacet rodin. Škody se vyšplhaly na více než 44 milionů korun. Voda poničila silnice, mosty i domy.
V obci během cvičení pracují tři dobrovolné hasičské sbory. Práci s novými protipovodňovými zábranami si nemohou vynachválit. "Postavit asi dvacet metrů hráze nám ve čtyřech lidech trvalo dvacet minut. Je to úžasně rychlé," zhodnotil po dostavbě části hráze dobrovolný hasič z blízkého Oldřichova v Hájích Luboš Práč. Majitel ochráněného domu si zátaras fotografuje.

(Adam Pluhař)

Tygří hráz - Hasiči v sobotu testovali také tygříhráz, nafukovací rouru, kterou plní z potoka hasičské čerpadlo. Její stavba je až třicetkrát rychlejší než klasické plnění pytlů pískem.
 

Zpět