Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

JABLONECKÝ DENÍK: Povodeň udeřila. Naštěstí nanečisto

29nNová Ves – Hladina Jeřice stoupá ke třetímu povodňovému stupni, vytrvale prší, vypadává elektřina, mobily i pevné linky zastávají hluché. Takové situaci dnes budou od rána čelit hasiči ze tří dobrovolných sborů v Nové Vsi spolu se starostou a obyvateli obce, která se zdaleka ještě nevzpamatovala z loňských povodní.

Cvičení má prověřit nový povodňový

plán. Začalo už včera odpoledne.

"Učíme se postavit mobilní protipovodňovou hráz. Patnáctimetrový tubus dokážou dva lidé rozvinout a naplnit vodou za tři minuty. Potřebují mít k tomu jen zdroj vody a čerpadlo. Přitom jeden val je totéž jako 550 pytlů s pískem. Ty ovšem za tři minuty nenaplníte," vysvětlila za Českou protipovodňovou asociaci, hlavního organizátora cvičení, Jitka Svobodová.

Jak zdůraznil starosta Nové Vsi Jaroslav Müller, cílem cvičení je naučit se co nejrychleji postavit bouřícímu živlu.

"Kdybychom měli tuto obranu proti velké vodě před rokem, dokázali bychom před Jeřicí ochránit auta a domy. Vloni nešel ani internet, ocitli jsme se bez spojení s okolním světem na celých sedm dní," podotkl starosta s tím, že cvičení prověří také nový komunikační systém. "Před rokem nic nefungovalo, chodil jsem od chalupy k chalupě," dodal. Při loňské bleskové povodni přišlo v Nové Vsi o střechu nad hlavou bezmála dvacet rodin. Velká voda v obci napáchala podle starosty škody za 44 milionů korun. "Připravili jsme osm projektů, v nichž žádáme stát o dotace na nápravu škod. První dva máme schválené, z nich opravíme mosty, silnice a lávky. Pak přijde na řadu naše fotbalové hřiště," řekl starosta Müller.

Do dnešní akce se zapojí dobrovolní hasiči z Nové Vsi, Mníšku u Liberce a Oldřichova v Hájích.

"Půjde o ostrou zkoušku se vším, co k povodni patří – od informování starosty obce o blížícím se nebezpečí, přes rozesílání SMS zpráv členům povodňové komise a hlášení obecního rozhlasu až po evakuaci a stavbu protipovodňových hrází," upřesnil scénář cvičení za organizátory Vladimír Mrkvička.

Vedle gumových valů vyzkoušejí také pevnost další novinky – sklolaminátových desek. Ty umí odklonit přívalovou vlnu.

 

(ZUZANA MINSTROVÁ)

Zpět