Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

MF DNES: Novou Ves stihne povodeň. Jen jako

23nNOVÁ VES U CHRASTAVY (sol) Ničivá povodeň, která se loni v srpnu prohnala Libereckým krajem, znovu zasáhne na Nové Vsi u Chrastavy. Naštěstí jen naoko. Starostové a dobrovolní hasiči ze zdejších obcí tu budou po dva dny nacvičovat, jak vodní živel co nejlépe zvládnout.
Do Nové Vsi se sjedou záchranáři z Oldřichova, Mníšku i z Bílého Kostela. Svou roli tu budou mít

i zdejší lidé. "Půjde o dvoudenní nácvik s ostrou zkouškou, a to se vším, co k povodni patří – od informování starosty obce o blížícím se nebezpečí, přes rozesílání SMS zpráv členům povodňové komise a hlášení obecního rozhlasu až po evakuaci a stavbu protipovodňových hrází," přiblížil Vladimír Mrkvička z České protipovodňové asociace, která cvičení organizuje. To proběhne v pátek od 15 do 19 hodin, ostrá zkouška pak přijde na řadu v sobotu od sedmi do třinácti hodin. Akce je součástí nového povodňového plánu obce. Představí se na ní i několik novinek. Například takzvané tygří hráze, jejichž stavba je až třicetkrát rychlejší než použití pytlů s pískem. "Mnohokrát jsme je testovali při našich živých ukázkách ve vodním polygonu na brněnském výstavišti. Teď předvedeme jejich výhody přímo v terénu," doplnil mluvčí asociace Josef Hanus.
Tygří hráz se plní vodou a může být libovolně dlouhá a vysoká. I pro starostu Nové Vsi je cvičení jedinečnou příležitostí, jak moderní zábrany veřejnosti představit. "Během akce vyzkoušíme i bezdrátový rozhlas," podotkl starosta. Při bleskových povodních 7. a 8. srpna 2010 přišlo v Nové Vsi na Liberecku o střechu nad hlavou bezmála dvacet rodin. Škody se vyšplhaly na více než 44 milionů korun. Poničené byly silnice, mosty i domy. Nejsmutnější byl asi příběh manželů Hajnových, kteří měli na svůj dům hypotéku, a celá pojistka padla na její zaplacení. Rodina tak dodnes ve svém domě nebydlí, protože na opravu nemá peníze. "Zastupitelé rozhodli, že pokud někdo přišel o pozemky nebo o dům, tak je směníme za pozemky obce, které neleží v záplavové oblasti," zmínil starosta. Toho využila třeba rodina Košťálkových, která si v současné době vyřizuje stavební povolení na nový dům.

(sol)

Zpět