Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

Berounský deník: Proti povodni pomohou chránit majetek mobilní zábrany

2nTetín – Povodně dokáží lidem obrátit život naruby. Přesvědčili jsme se o tom v posledních letech mnohokrát i v České republice. Ve snaze ochránit majetek obcí i obyvatel se stále častěji volá po protipovodňové ochraně. Někde již dokonce vzniká. Zároveň roste i poptávka po alternativě protipovodňových zábran, která by nahradila pytle s pískem. Originální řešení

našli odborníci v Kanadě. Jejich systém TigerDamvyužívá plastových tubusů plněných vodou, z nichž lze stavět libovolně dlouhé i vysoké hráze. Nespornou výhodou je rychlá manipulace a flexibilita, tubusy lze snadno spojovat, rychle rozmístit a použít v různých situacích a v různém terénu.

Unikátní systém protipovodňových zábran TigerDamje na českém trhu novinkou. Přesto si na svou stranu získává stále více příznivců. Výhradním dovozcem pro Českou republiku je firma JOHNNY SERVIS, která sídlí v Tetíně na Berounsku. Systém TigerDamse celosvětově využívá už od roku 1990. Největší zkušenosti s těmito mobilními protipovodňovými zábranami mají především na americkém kontinentě, jejich výhody a funkčnost lze ale využít i v České republice. "Když jsme sledovali, s jakými problémy se potýkají obyvatelé v obcích a městech, které postihly záplavy, snažili jsme se najít produkt, který by dokázal uchránit jejich majetky a přitom byl praktický.

Hledali jsme především mobilní řešení," uvedl majitel firmy Matthew Duras. Ten je zároveň místostarostou obce Tetín – a problémy s povodněmi proto dokáže vnímat i jako obecní zastupitel.

Všechna kritéria, která pro protipovodňové zábrany hledala firma JOHNNY SERVIS, splňuje právě Tiger Dam. Tento mobilní protipovodňový systém je koncipován jako mobilní hráz seskládaná do trojúhelníkové konstrukce, kterou lze postavit do libovolné výšky i délky. "Jeden tubus lze naplnit vodou za 90 sekund. Po napuštění váží kolem tří tun. Stabilitu systému zajišťuje sama jeho hmotnost. Hráze je možné použít na libovolném podkladu a tvarovat podle potřeby. Kotví se k zemi závrtnou kotvou, aby odolávaly horizontálnímu tlaku vody," vysvětluje Matthew Duras.

Tiger Dam je možné použít například v místech, kde v rámci protipovodňové ochrany nelze postavit pevné hráze. Jedná se například o komunikace nebo místa, kde se nepodařilo obci pro stavbu hrází vykoupit pozemky. Právě v těchto místech mohou být v případě povodní použité právě tyto speciální tubusy. Díky pyramidovité konstrukci jsou ideálním řešením pro navýšení pevných hrází i k odvádění vody z rozvodněných toků do poldrů.

Tiger Dammohou využít nejen obce, které v současné chvíli řeší – i s pomocí dotací – protipovodňová opatření, ale uplatnění najde například u firem či soukromých vlastníků, kteří v případě velké vody chtějí uchránit svůj majetek. Firma JOHNNY SERVIS nabízí zájemcům o protipovodňové mobilní zábrany také možnost uskladnění tubusů, zaškolení – a v případě potřeby i dopravu na místo.

Zájemci si mohou systém Tiger Damprohlédnout osobně na brněnském výstavišti, a to v prostoru vodního polygonu před pavilonem Z. V rámci Stavebních veletrhů bude na brněnském výstavišti zahájen v úterý 12. dubna program expozice Ochrana před povodněmi Brno 2011. Po celé čtyři dny bude ve výcvikovém prostoru před pavilonem Z tým společnosti JOHNNY SERVIS při pravidelných praktických ukázkách prezentovat systém mobilních protipovodňových hrází Tiger Dam.

Další informace o mobilních hrázích najdete na webových stránkách www.vodouprotivode.cz

PETRA LIŠKOVÁ

Foto: TIGER DAM je unikátní systém protipovodňových zábran. Speciální tubusy se plní vodou, stavba mobilní hráze je snadná a rychlá. Pro obsluhu každé části systému stačí jeden až dva lidé.
 

Foto: archiv dovozce


Vyšlo také v: Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Rakovnický deník; Kladenský deník; Příbramský deník; Pražský deník

Zpět