Technický týdeník: Mobilní protipovodňové hráze Tiger Dam
- 19. 5. 2011
Nový systém mobilních protipovodňových hrází TigerDambyl od 12. dubna k vidění v expozici Ochrana před povodněmi na brněnském výstavišti v rámci Stavebních veletrhů.
Vodou plnitelné tubusy TigerDam, z nichž lze postavit libovolně dlouhou i vysokou ochrannou hráz, plnohodnotně
nahrazují pytle s pískem a další zastaralé způsoby protipovodňové ochrany. "Moderní systém TigerDamje maximálně flexibilní, nenáročný na lidskou práci i údržbu a jeho nasazení při povodních je mnohonásobně rychlejší než v případě použití běžných typů ochrany," říká Matthew Duras, generální ředitel společnosti JOHNNY SERVIS, která od letošního ledna mobilní hráze dodává také na český trh.
Systém pochází z Kanady a celosvětově se využívá již více než 20 let. V České republice je však novinkou. "Vítáme každé nové řešení protipovodňové ochrany, které dokáže rychle reagovat na povodňovou situaci," říká Jan Papež, prezident České protipovodňové asociace a dodává: "Náš vodní polygon na brněnském výstavišti je ideálním místem, kde můžeme prostředky protipovodňové ochrany za účasti laické i odborné veřejnosti otestovat v reálných podmínkách." Praktické ukázky v Brně před pavilonem Z probíhaly čtyřikrát denně až do 16. dubna 2011. Nejen veřejnost, ale i starostové obcí a měst tak měli možnost seznámit se s jedinečným systémem boje "vodou proti vodě", který je nenáročný na čas i manipulaci. Pro obsluhu každé části systému stačí dva lidé a práce nevyžaduje ani využití těžké techniky. Hráze TigerDamjsou šetrné k životnímu prostředí a jednoduše skladovatelné. Jeden tubus o délce 15 m a výšce 45 cm dokáže nahradit 500 pytlů s pískem při srovnatelných pořizovacích nákladech. Jeho napuštění trvá okolo 90 sekund při použití vody z hydrantu a zhruba 3 minuty při použití standardního čerpadla. Hráze lze stavět na libovolném podkladu a tvarovat podle potřeby. Stabilitu systému zajišťuje sama jeho hmotnost a závrtné kotvy. Prázdný tubus váží 27 kg a naplněný 2790 kg.
(mt)