Výstavba měst a obcí: Tygří přehrady ochrání před vodou i ekologickou katastrofou
- 19. 5. 2011
Tygří přehrady ochrání před vodou i ekologickou katastrofou
Česká protipovodňové asociace otestovala při Stavebních veletrzích ve své expozici Ochrana před povodněmi na brněnském výstavišti kanadský protipovodňový systém Tiger Dam. Mobilní hráze zvané Tygří přehrady patří díky své jednoduchosti, rychlé montáži a flexibilitě mezi nejúčinnější
protipovodňové systémy na světě. Využívají se celosvětově již od roku 1990, od ledna 2011 je na český a slovenský trh dodává společnost JOHNNY SERVIS.
Třicetkrát rychlejší než pytle s pískem
Základem jsou tubusy vyrobené z těžkého vinylu, vyztuženého silnými skleněnými vlákny, které lze různě tvarovat a pyramidovitě stavět na sebe do potřebné výšky a jednoduše skladovat pro opakované použití. Postavení libovolně dlouhé hráze je až 30 krát rychlejší než v případě pytlů s pískem, systém je jednoduchý na manipulaci, nevyžaduje použití těžké techniky ani velký počet lidí, stavět lze i v terénu obtížně přístupném pro jiné typy protipovodňové ochrany.
Oproti pevným hrázím má mobilní ochrana Tiger Dam výhodu v tom, že ji lze operativně používat jako ochranu soukromého i veřejného majetku, v případě lokálních povodní na potocích a říčkách či při odvádění vodních toků do poldrů. Slouží rovněž jako účinný doplněk pevných hrází v případě větší povodně. Ideální je v místech, kde se nedaří obcím vykoupit pozemky nebo v případech, kdy není možné z různých důvodů postavit pevné hráze, případně se jejich výška musí přizpůsobit okolní zástavbě.
Systém Tiger Dam je šetrný k životnímu prostředí, nezanechává žádné stopy po použití a navíc může být napuštěn vodou z hydrantů, cisterny i přímo povodňovou vodou. Tubusy jsou odolné proti chemikáliím, UV záření i mrazu.
Tři tuny za devadesát sekund
Jeden tubus o délce 15 m a výšce 45 cm dokáže nahradit 500 pytlů s pískem při srovnatelných pořizovacích nákladech. Jeho napuštění trvá okolo 90 vteřin při použití vody z hydrantu a zhruba 3 minuty při použití standardního čerpadla. Prázdný tubus váží 27 kg a naplněný 2790 kg. Stabilitu systému zaručuje sama jeho hmotnost. Tubusy jsou svazovány k sobě navzájem polyesterovými popruhy s pevností tahu 4,5 tuny a k zemi navíc ukotveny závrtnou kotvou, aby odolaly horizontálnímu tlaku vody.
Systém má díky své flexibilitě a dobré přizpůsobivosti podnebí i terénu mnohostranné využití. Dokáže ochránit před vodou, ale i ekologickou katastrofou, může zároveň sloužit jako zádržný systém při úniku nebezpečných látek, kdy dokáže pojmout až 28 hektolitrů chemikálie. Využívá se rovněž jako zavlažovací systém, k zásobování obyvatelstva pitnou vodou, při opravě komunikací či opravě mostů. Naposledy byly tyto mobilní hráze využity například při ekologické havárii v Mexickém zálivu jako ochrana pobřeží před šířící se ropou.
Systém nabízí také trvalé protipovodňové řešení. Tubus pojme až 7 tun recyklovatelného betonu a vytvoří tak pevnou hráz, kterou lze poté buď ekologicky zlikvidovat, nebo zavézt hlínou a osázet zelení tak, že se stane přirozenou součástí krajiny.