Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

PRÁVO: V Nové Vsi zkoušejí zábrany proti povodni

Protipovodňové mobilní zábrany, které nejpostiženějším obcím Libereckého kraje nabídla Česká protipovodňová asociace, využila zatím jenom Nová Ves na Liberecku.
Právu to sdělila Jana Holandová z České protipovodňové asociace s tím, že mobilní ochrany nabídli obcím, kde voda dosáhla třetího stupně protipovodňové aktivity.
"Konkrétně

do Nové Vsi, která jediná přijala pomoc ČPPA na mobilní ochranu, během čtvrtečních večerních hodin dorazily mobilníprotipovodňovéhráze Tiger Dam plnitelné vodou a hrazení ze speciálních sklolaminátových desek, které zdarma nabídly společnosti Johnny Servis a V. O. P. Dolní Bousov," upřesnila Holandová.
Podle novoveského místostarosty Vladimíra Koblihy (nez.) si tento druh zábran vyzkoušeli zhruba před měsícem za příznivého počasí. "Netušili jsme, že budeme stěny potřebovat za tak krátkou dobu. Zatím máme postavený pouze základní model," dodal Kobliha.
Se stavbou hrází pomáhají místní dobrovolní hasiči, kteří si to právě před měsícem vyzkoušeli. "Bohužel nemáme k dispozici takové množství hrází, abychom dokázali ochránit celou vesnici. Naším cílem je ale ukázat, že když obce budou mít finanční prostředky na nákup mobilníprotipovodňovéochrany, může jim to pomoci eliminovat škody," vysvětlil mluvčí České protipovodňové asociace Josef Hanus.
Povodňové ochrany mohou velmi výrazně pomoci s ochranou majetku i osob. Také Nová Ves byla vloni jednou z obcí výrazně postižených povodní. O střechu nad hlavou tady přišlo zhruba dvacet rodin.
"Vzhledem k prognóze meteorologů chceme na nejkritičtějších místech v obci ponechat protipovodňové zábrany do doby, kdy budou lokální toky v této oblasti kulminovat," doplnil Vladimír Mrkvička ze společnosti Koordinace, která pro Novou Ves na Liberecku vytvořila povodňový plán.
Loňské záplavy na severu Čech způsobily škody za 8,2 miliardy korun.
"Dlouhodobým cílem ČPPA je docílit toho, aby stát a kraje místo na likvidaci povodňových škod uvolňovaly celoplošně prostředky na nákup mobilníchprotipovodňovýchhrází, které by obce mohly operativně nasadit při blížícímu se nebezpečí a které jsou ve srovnání s pytli s pískem mnohonásobně rychlejší, účinnější a flexibilnější," uzavřela Holandová.

***

Netušili jsme, že budeme stěny potřebovat za tak krátkou dobu Vladimír Kobliha, místostarosta Nové Vsi

Regionální mutace| Právo - Střední Čechy

Zpět